لینک کوتاه این مطلب : https://nikjoo.net/?p=548

راه اندازی آزمون تستی آنلاین بخش فناوری در سایت نیکجو

زمان انتشار :3 هفته پیش - 28/آبان/1401- ساعت : 5:22:48 ب.ظ

مقدمه :

زندگی تغییرات فراوان و عمده ای را از لحظه آفرینش تاکنون داشته است . استعدادها و دستاوردهای بشری نیز به این تغییرات سرعت بخشیده است  . و توانسته است شیوه و سبک زندگی انسانها را از نوعی به نوع دیگر تغییر دهد .

با دسترسی انسانها به فناوری دیجیتال مثل کامپیوتر ها تغییرات چشمگیری در شیوه زندگی بشریت بوجود آمد و چرخه تغییرات را سریعتر کرد و همچنان به راه خود ادامه می دهد .

از این تغییرات می توان به کارهای حضوری اشاره کرد که هم اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستم ، به نظرم تقریبا بالای 99 درصد کارها به غیر حضوری تبدیل شده است و شخص با یک گوشی هوشمند می تواند کارهای خود را در منزل انجام دهد .

کامپیوتر و لوازم جانبی هایی مثل گوشی های لمسی از بزرگترین دستاوردهای انسانی بود که با ورودشان به دنیای بشری زندگی انسانی را صد در صد تحت تاثیر قرار داد و تغییر ۳۶۰ درجه ای در شیوه و رفتار زندگی انسانها پدیدار کرد .

این تغییرات باعث بوجود آمدن لغات و کلمات جدیدی مثل IT شد . که در ادامه بصورت خلاصه و اجمالی یک توضیح کلی در رابطه با آن خواهیم داد .

اما کمی وارد تاریخ بشیم و بعد برگردیم به موضوع اصلی (به اندازه چند سطر )  :

زمان های نه چندان دور و قبل از آن هم 🙂 ، شخصی را بیسواد می خواندند که تحصیلات ، علم خواندن و نوشتن  نداشت . اما در عصر حاضر در کنار بیسواد بودن آکادمیک یک نوع بیسوادی دیگر  با ظهور کامپیوترها پدیدار شد . و آنهم بیسوادی دیجیتالی بود . البته این عنوان را خودم با این نام صدا می زنم منظورم عبارت «بیسوادی دیجیتالی » است .

در دورانی زندگی می کنیم که نه تنها بیسوادی تحصیلی و آکادمی یک ضعف جدی است بلکه اگر شخصی با فناوری دست دوستی نداده باشد و با او قهر باشد ، نه تنها او را بیسواد می نامند ، بلکه یک ضعف جدی تری نیز محسوب خواهد شد . البته بیسواد از نوع دیجیتالی !

گپ خودمانی : البته ممکن است یک نام استاندارد دیگر برای « بیسوادی دیجیتالی » وجود داشته باشد . من با این نام حال می کنم 🙂 .

در دنیای امروزی اگر کسی را پیدا کنید که کار با کامپیوتر ، آشنایی در حوزه فناوری و  دانشی نسبت به علم کامپیوتر نداشته باشد ان شخص را بیسواد خطاب می کنند .

پس بیسوادی دیجیتالی از این لحاظ می تواند خیلی برای شخص بد باشد 🙂

حوزه فناوری شامل چه چیزهایی می شود ؟

حوزه فناوری یک سطح وسیعی از دنیای دیجیتال است که به بخش های مختلفی تقسیم خواهد شد که با توجه به شرایط و نحوه استفاده کاربران از ابزارهای مختلف در این حوزه ماهیت و ارزش پیدا خواهد کرد .

این ابزار ها می توانند در تمام رشته و شاخک های کاری دیده شوند . و ما در این صفحه می خواهیم تمرکز خود بر روی علوم پایه رایانه یعنی آشنایی با کامپیوتر و کار با نرم افزارهای اداری بگذاریم . که بعدها قسمت نرم افزاری را نیز گسترش خواهیم داد .

همانطور که گفته شد تقسیم بندی هایی در زیر مجموعه این حوزه وجود دارد که من این تقسیم بندی را  به دو بخش کلی مقدماتی و پیشرفته بخش بندی  کردم .

بخش مقدماتی :

در داخل کشور  ایران بخش مقدماتی شامل یادگیری کار با کامپیوتر و نرم افزارهای اداری و ….. است که در حالت اجمالی و کلی آن را  آی سی دی ال (ICDL) می نامند .

بخش پیشرفته :

شامل زبانهای برنامه نویسی و موضوعاتی همچون هوش مصنوعی و …. است که این بخش را  می توان بخش توسعه دهندگان نیز نامگذاری کرد .


بریم سراغ بخش اول یعنی بخش مقدماتی : طبق منابع اینترنتی ICDL فقط شامل کشور ایران نیست و کشورهای دیگر هم از این عنوان در مباحث مقدماتی کامپیوتر استفاده می کنند .گواهی قبولی و گذراندن این دوره از سمت فنی و حرفه ای کل در کشور ایران صادر خواهد شد و گویا بر اساس شنیده ها این گواهی اعتبار جهانی دارد .

موسسات آزاد که دارای مجوز رسمی از اداره فنی حرفه ای کل هستند هم برای اینکه متقاضیان این گواهی ، در یک آزمون اصلی که برای گرفتن این گواهی از سوی فنی حرفه ای کل بصورت آنلاین برگزار خواهد شد دوره هایی آموزشی با دریافت مبلغی از کاربر برای تسلط بیشتر در امتحان نهایی برگزار می کنند .

کار با کامپیوتر ، سیستم عامل (در اینجا منظور ویندوز است ) نصب شده ، نحوه تعمیر کردن و ….. که بر روی سیستم های کامپیوتری انجام می گیرد   را بخشی از زیر مجموعه فناوری اطلاعات می نامند .و  نرم افزارهای اداری را هم که معمولا در بیشتر موارد کار با بسته های آفیس که شامل نرم افزارهای بسیار پرکاربردی مثل نرم افزار ورد ، پاورپوینت ، اکسل ، اکسس و …  است .

این نرم افزار ها را هم می توان در کنار مقدمات کامپیوتر نیز در این حوزه قرار داد .

بخش فناوری اطلاعات را IT یا information Technology  نیز می نامند .

هدف از ایجاد این آزمون :

متاسفانه یا خوشبختانه در آموزشات حضوری و غیر حضوری روشی برای ارزیابی و ارزشیابی دانش خود نسبت به کامپیوتر و نرم افزار های مربوطه وجود ندارد ، و اگر هم وجود داشته باشد مورد توجه کمتری قرار می گیرد ، و بیشتر تمرکز آموزش دهندگان بر روی یادگیری و یاد دادن است و از ارزیابی هنر آموز غافل خواهند شد .

در دورانی که تدریس می کردم و آموزشات موضوعات رشته کامپیوتر را به هنر آموزان می دادم ، فیدبک هایی که از دانش آموختگان رشته کامپیوتر دریافت می کردم ، به این موضوع پی بردم که هیچ وسیله ای برای ارزیابی هنر آموز وجود ندارد .

از این رو همیشه دنبال فراهم کردن شرایطی برای ایجاد ارزیابی دانش آموزان بودم که حاصل آن تولد ابزار آزمون آنلاین در سایت نیکجو است .

با قرار دادن آزمونهایی در  این بخش کاربر می تواند ارزیابی های ، ارزشیابی و بررسی های لازم را خودش انجام دهد .

« توجه : نتیجه این آزمونها اعتبار قانونی ندارد »

توضیح کلی :

این آزمونها شامل چند بخش از جمله آزمون فناوری اطلاعات ، ورد ، اکسل و پاورپوینت و … است ، شما با استفاده از این آزمون ها می توانید دانش و مهارت فناوری خود را محک بزنید .

آزمونهای انتشار یافته در بخش مقدماتی :

این آزمونها تا تاریخ امروز در بخش فناوری انتشار پیدا کرده است :

بخش مقدماتی :

                                                                                                                                                              
سطح هاورداکسلپاورپوینتفناوری اطلاعات
سطح ۱                                                                                                                
سطح ۲                            
سطح ۳                            
سطح ۴                            
سطح ۵                            

برای ورود به صفحه آزمون فناوری بر روی اینجا کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *  • در حال حاضر هیچگونه نظری ثبت نشده است .